ePity w 2023 roku
Do rozliczenia rocznego korzystamy z odpowiednich formularzy PIT 2022/2023 w zależności od tego, z jakich źródeł pochodzą nasze przychody i jak są opodatkowane. Składając roczne zeznanie podatkowe, musimy pamiętać o doborze właściwych oraz aktualnych formularzy PIT. Warto mieć to na uwadze, wypełniając formularze papierowe, jak i rozliczając ePIT.
Rozliczenie PIT przez internet - e pity
Najłatwiej złożyć roczne zeznanie podatkowe, wykorzystując rozliczenie PIT 2022/2023 przez internet. Rozliczając e PIT za 2022 rok, wystarczy hasło e pity pl, e pity 2022 pobierz i uzyskujemy dostęp do aktualnie obowiązujących formularzy. ePITy online dostępne są nie tylko na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, ale również na wielu portalach podatkowych, które oferują łatwe rozliczenie podatku. Gdy rozliczasz e pity 2022 program pomaga na każdym kroku w doborze właściwego formularza, poprawnym wypełnianiu wszystkich pól, wykonywaniu obliczeń i wysłaniu zeznania PIT elektronicznie do urzędu skarbowego. Można też skorzystać z opcji „e pity pobierz” i wydrukować wypełnione formularze PIT 2022/2023 lub zachować na dysku swojego komputera.
Szybkie rozliczenie PIT 2022/2023
Rozlicz PIT 2022 Online »Wspólny e pit 2022 (e Deklaracja) małżonków
Małżonkowie mają prawo do rozliczenia wspólnego lub na odrębnych zeznaniach. Mogą złożyć formularze papierowe albo e pity 2022 online. Wspólny PIT (ePIT) można złożyć jedynie na formularzu PIT 36 lub PIT 37, tylko dochody opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej można rozliczyć łącznie.
Korekta zeznań - jakie formularze ePIT
Jeśli chcesz poprawić błąd w złożonej deklaracji PIT 2022/2023, wykazać ulgę podatkową albo przekazać 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego, możesz złożyć korektę zeznania podatkowego. Formularz papierowy PIT 2022/2023 albo e PIT online z odpowiednią adnotacją wystarczy przekazać do urzędu skarbowego w określonym terminie. W tym przypadku należy po prostu zaznaczyć opcję „korekta zeznania”. Obecnie nie jest wymagane uzasadnienie przyczyny korekty.
KiKiedy składasz korektę zeznania podatkowego, formularz PIT 2022/2023 powinien być taki sam, jaki obowiązywał w roku, którego dotyczy rozliczenie. Na przykład, dla korekty PIT 37 za 2016 rok poprawna będzie wersja nr 23 tego druku, a dla PIT 36 za 2013 rok - wersja nr 19. Tak samo ePITy korygujemy na formularzach w wersji obowiązującej w danym roku.
W jakim terminie można korygować ePITy 2023
Na złożenie korekty PIT masz czas aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli pięć lat licząc od końca roku, w którym PIT został przekazany do urzędu skarbowego. Na przykład, deklaracje za 2022 rok (ePIT 2022) składane w 2023 roku, można skorygować jeszcze w 2024 roku.
Z końcem 2022 roku upływa pięcioletni okres przedawnienia dla zeznań podatkowych składanych w 2016 roku.
Weryfikacja ePIT – 414
Wypełniając ePIT i wysyłając go przez internet, możesz otrzymać informację „status dokumentu 414”. Oznacza to negatywną weryfikację deklaracji PIT 2022/2023. Wynika ona z błędnie podanych danych autoryzujących (błąd w nazwisku, pierwszym imieniu, dacie urodzenia, NIP, PESEL, kwocie przychodu).
W takim przypadku należy sprawdzić poprawność wpisanych danych, wprowadzić poprawki i ponownie przesłać PIT elektronicznie.
Najczęściej spotykane błędy to pomyłki w danych identyfikacyjnych, które są przenoszone do sekcji danych autoryzujących. Często mylony jest NIP podatnika z numerem NIP pracodawcy. Zamiast swojego numeru PESEL zdarza się wpisanie numeru PESEL współmałżonka. Przyczyną błędu mogą być literówki czy brak myślnika przy nazwiskach złożonych. W deklaracjach wpisujemy pierwsze imię, jeśli wpiszemy również drugie imię, będzie to odczytane jako błąd. Należy też zwrócić uwagę na miejsce wpisywania danych, aby nie zamieniać pozycji (np. imię zamienić z nazwiskiem), na format daty urodzenia.
Wpisując w e PITy dane autoryzujące, również możesz popełnić jakiś błąd. Wymagane jest wprowadzenie kwoty przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany PIT przez internet. Błędne będzie podanie kwoty przychodu z rozliczenia bieżącego. Nie można też wpisywać kwot zaokrąglonych do dziesiątek groszy lub pełnych złotych. Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, nie podawaj łącznej kwoty przychodów, a tylko kwotę swojego przychodu. W danych autoryzujących podatnik powinien podać kwotę przychodu wynikającą z PIT złożonego do urzędu skarbowego niezależnie od tego, na jakim formularzu był złożony (nie musi być taki sam rodzaj PIT jak aktualnie składany) i niezależnie od formy jego złożenia. Jeśli wypełniasz e PIT 2023, a w poprzednich latach złożyłeś/złożyłaś w formie papierowej, nie należy wpisywać kwoty 0, lecz podaną w złożonej deklaracji.
Jeśli po wprowadzeniu zmian i ponownej próbie przesłania formularza pojawi się znów status dokumentu 414, musisz skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym w celu wyjaśnienia sprawy.