Proste i pewne rozliczenie PIT w 2023 oraz ulg i odliczeń podatkowych

Pamiętaj, że tylko samodzielne rozliczenie daje Ci całkowitą kontrolę i gwarancję, że rozliczysz się poprawnie i z uwzględnieniem należnych Ci ulg i odliczeń.
W sytuacji gdy rozliczenia dokonuje za Ciebie Urząd Skarbowy może nie dokonać wszystkich odliczeń i nie uwzględnić przysługujących Ci ulg, albowiem nie posiada stosownych informacji.

  • Prosty Kreator lub Aktywne Deklaracje
  • Asystent „Krok po Kroku”, Podpowiedzi
  • Przepisy, Mechanizmy Kontroli, Baza Urzędów
  • Wysyłka e-Deklaracji (UPO)* i Wydruk
Pity5
Tutaj => Program PIT Online za 2023 rok. Wyślij PIT przez internet

Jak rozliczyć PIT przez internet?

E-PIT to coraz popularniejsza forma rozliczeń rocznych z fiskusem. Rozliczanie PIT 2023/2024 przez internet jest bardzo proste i mogą zrobić je wszyscy, którzy mają dostęp do komputera podłączonego do internetu.

Jaki sprzęt potrzebny jest, żeby rozliczyć PIT przez internet?

Rozliczenie pit 2023/2024 przez internet możesz wykonać nie tylko na komputerze stacjonarnym, ale też na laptopie, palmtopie, a nawet smartfonie. Dostępne programy do rozliczenia PIT przez internet nie wymagają specjalnego oprogramowania, działają na popularnych systemach. Nie ma potrzeby zakupienia programu do rozliczania PIT przez internet - są one dostępne do celów niekomercyjnych bez żadnych opłat, eDeklaracje można wysłać bezpłatnie.

Na portalach podatkowych znajdziesz też wiele przydatnych informacji, które ułatwią Ci rozliczenie PIT 2023/2024 przez internet, pomogą skorzystać z ulg podatkowych - bez płatnych usług doradców podatkowych.

PIT przez internet możesz rozliczyć i przesłać do urzędu skarbowego online nie tylko zza własnego biurka, ale z każdego miejsca na świecie, jeśli tylko masz dostęp do internetu. Podróżnicy, osoby pracujące za granicą nie muszą wracać do miejsca zamieszkania, aby złożyć roczne zeznania PIT - czyli eDeklaracje.

Szybkie rozliczenie PIT 2023/2024

Rozlicz PIT 2024 Online »

Kiedy złożyć rozliczenie PIT przez internet – e Deklaracja?

Rozliczenie PIT 2023/2024 składamy w terminach określonych ustawowo. Ryczałtowcy mają obowiązek rozliczenia z fiskusem do końca stycznia, pozostałe deklaracje składamy do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Rozliczenie PIT przez internet podlega tym samym zasadom, ale składanie PIT przez internet daje nam więcej możliwości.

Dużą zaletą rozliczenia PIT przez internet jest możliwość wybrania dogodnej godziny oraz dnia. System eDeklaracje jest dostępny przez 24h i 7 dni w tygodniu. Dzięki temu nie musisz brać wolnego i pędzić do urzędu skarbowego czy placówek pocztowych. Takie rozwiązanie jest idealne dla każdej osoby mającej w zwyczaju rozliczanie PIT na ostatnią chwilę. Wysłanie PIT przez internet nawet przed samą północą może uchronić Cię przed sankcjami za spóźnione złożenie deklaracji rocznej. Chociaż termin wysyłania zeznań kończy się w danym dniu o godz. 23:59, to warto za rozliczenie PIT 2023/2024 przez internet wziąć się chwilę wcześniej – zeznanie podatkowe z różnych powodów może nie dotrzeć na czas do US.

Takim powodem może być przeciążenie serwera spowodowane rozliczaniem PIT przez internet przez zbyt wielu podatników w tym samym czasie. Co więcej podczas sprawdzania statusu mogą pojawić się komunikaty z systemu e Deklaracje informujące o błędach, które należy usunąć, aby system mógł przyjąć Twój PIT przez internet. Tylko status “200” potwierdza poprawne przesłanie zeznania i umożliwia pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

Rozlicz PIT Online za 2023 szybko, bezpiecznie i wygodnie - w 10 minut!

Wysłanie PIT przez internet a podpis elektroniczny?

Kilka lat temu złożenie dokumentów PIT przez internet było jednoznaczne z koniecznością posiadania podpisu elektronicznego. KPE, czyli kwalifikowany podpis elektroniczny nie był wydawany za darmo. Jego wyrobienie wiązało się z opłatą, która wynosiła nawet paręset złotych. Duże koszty zaważyły na niskiej popularności tego rozwiązania w Polsce.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że kilka lat temu z tej formy rozliczania się z fiskusem korzystały zwłaszcza firmy, dla których dodatkowe paręset złotych kosztów i tak w pełni rekompensowało rozliczanie się on-line. Zwykli podatnicy raczej wybierali tradycyjne dokumenty w wersji papierowej.

Obecnie, wraz z rozwojem technologii teleinformatycznych, złożenie zeznania rocznego PIT nie wymaga już posiadania podpisu elektronicznego. Nasza tożsamość jest weryfikowana kwotą przychodu za poprzedni rok. Jeśli nie będzie ona zgodna ze stanem faktycznym, to nie zdołamy złożyć dokumentu on-line.

W takiej sytuacji podatnik będzie poniekąd zmuszony do tradycyjnego modelu rozliczenia. Jeśli jednak kwota jest zgodna ze stanem faktycznym, uda nam się bez żadnego problemu wygenerować Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, które jest potwierdzeniem złożenia zeznania PIT przez obywatela.

Oznacza to, że w obecnych czasach, kwalifikowany podpis elektroniczny (KPE) nie ma już w zasadzie żadnego przełożenia na druki podatkowe. Może on przydać się w kilku innych sytuacjach, jednak dla Urzędu Skarbowego - w kontekście corocznego zeznania podatkowego - jest on w zasadzie zbędny.

Weryfikacja PIT online

Rozliczenie PIT przez internet nie jest skomplikowane, ale czasem możemy spotkać się z negatywną weryfikacją. System przysyła w takich przypadkach komunikaty: status dokumentu 411, 412 lub 414.

Każdy z tych kodów sygnalizuje inny rodzaj błędu. Status 411 oznacza, ze system już zarejestrował deklarację z identycznym identyfikatorem podatkowym. Status 414 dotyczy sytuacji, gdy błędnie zostaną podane autoryzujące (błąd może dotyczyć nazwiska, imion, formatu daty urodzenia, NIP, PESEL, kwoty przychodu). Status 412 – Weryfikacja negatywna – wskazuje na niezgodność danych autoryzujących z danymi w dokumencie. Może to dotyczyć niezgodności NIP, PESEL, daty urodzenia, nazwiska, pierwszego imienia. Z sytuacją taka możemy się spotkać, kiedy cechy identyfikacyjne, czyli: NIP, PESEL, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia, które zawarte są w bloku danych autoryzujących do podpisywania dokumentu nie zgadzają się z danymi zawartymi w bloku danych identyfikacyjnych w zeznaniu.

Możliwe przyczyny:

  • Nieaktualna wersja programu, z którego korzysta podatnik.
  • Wpisanie w danych autoryzujących danych drugiego podmiotu na zeznaniu – współmałżonka.
  • Wadliwe funkcjonowanie programu używanego do wysyłania zeznań PIT przez internet.

Jak wysłać PIT przez internet po pojawieniu się statusu 412 – weryfikacji negatywnej? Proponowane rozwiązania:

  • Aktualizacja programu do najnowszej wersji.
  • Wpisanie w danych autoryzujących, danych pierwszego podmiotu na zeznaniu PIT 2023/2024 – podatnika, a nie współmałżonka.
  • Zgłoszenie nieprawidłowego działania programu do producenta oprogramowania.

W przypadku korzystania z Programu PIT 2023/2024 w sposób prawidłowy błąd ten nie powinien nigdy wystąpić. Program na podstawie danych z formularza automatycznie uzupełnia informacje w podpisie. Podatnik nie bierze w tym udziału. Jeżeli korzystając ze sprawdzonego programu, podatnik otrzyma taki komunikat, może to świadczyć o niewłaściwym użyciu programu PIT 2023/2024 lub jego niewłaściwej instalacji.

Panel dostępności

dla osób niepełnosprawnych

Wielkość tekstu: A A A
Kontrast serwisu: A A A A