Proste i pewne rozliczenie PIT oraz ulg podatkowych

Tylko samodzielne rozliczenie daje Ci całkowitą kontrolę i gwarancję, że rozliczysz się poprawnie i z uwzględnieniem należnych Ci ulg i odliczeń.

Tutaj Pobierz Program PIT za 2019 rok. Wyślij PIT Przez Internet

 

ePity to coraz popularniejsza forma rozliczeń rocznych z fiskusem. Rozliczanie PIT 2019/2020 przez internet jest bardzo proste i mogą zrobić je wszyscy, którzy mają dostęp do komputera podłączonego do internetu.

Jaki sprzęt potrzebny jest, żeby rozliczyć PIT przez internet?

Rozliczenie pit 2019/2020 przez internet możesz wykonać nie tylko na komputerze stacjonarnym, ale też na laptopie, palmtopie, a nawet smartfonie. Dostępne programy do rozliczenia PIT przez internet nie wymagają specjalnego oprogramowania, działają na popularnych systemach. Nie ma potrzeby zakupienia programu do rozliczania PIT przez internet - są one dostępne do celów niekomercyjnych bez żadnych opłat, eDeklaracje można wysłać bezpłatnie.

Na portalach podatkowych znajdziesz też wiele przydatnych informacji, które ułatwią Ci rozliczenie PIT 2019/2020 przez internet, pomogą skorzystać z ulg podatkowych - bez płatnych usług doradców podatkowych.

PIT przez internet możesz rozliczyć i przesłać do urzędu skarbowego online nie tylko zza własnego biurka, ale z każdego miejsca na świecie, jeśli tylko masz dostęp do internetu. Podróżnicy, osoby pracujące za granicą nie muszą wracać do miejsca zamieszkania, aby złożyć roczne zeznania PIT - czyli eDeklaracje.

Wolisz szybkie rozliczenie PIT 2019/2020 przez internet?

Rozlicz PIT online »

Kiedy złożyć rozliczenie PIT przez internet – e Deklaracja?

Rozliczenie PIT 2019/2020 składamy w terminach określonych ustawowo. Ryczałtowcy mają obowiązek rozliczenia z fiskusem do końca stycznia, pozostałe deklaracje składamy do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Rozliczenie PIT przez internet podlega tym samym zasadom, ale składanie PIT przez internet daje nam więcej możliwości.

Dużą zaletą rozliczenia PIT przez internet jest możliwość wybrania dogodnej godziny oraz dnia. System eDeklaracje jest dostępny przez 24h i 7 dni w tygodniu. Dzięki temu nie musisz brać wolnego i pędzić do urzędu skarbowego czy placówek pocztowych. Takie rozwiązanie jest idealne dla każdej osoby mającej w zwyczaju rozliczanie PIT na ostatnią chwilę. Wysłanie PIT przez internet nawet przed samą północą może uchronić Cię przed sankcjami za spóźnione złożenie deklaracji rocznej. Chociaż termin wysyłania zeznań kończy się w danym dniu o godz. 23:59, to warto za rozliczenie PIT 2019/2020 przez internet wziąć się chwilę wcześniej – zeznanie podatkowe z różnych powodów może nie dotrzeć na czas do US.

Takim powodem może być przeciążenie serwera spowodowane rozliczaniem PIT przez internet przez zbyt wielu podatników w tym samym czasie. Co więcej podczas sprawdzania statusu mogą pojawić się komunikaty z systemu e Deklaracje informujące o błędach, które należy usunąć, aby system mógł przyjąć Twój PIT przez internet. Tylko status “200” potwierdza poprawne przesłanie zeznania i umożliwia pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

Pobierz Program PIT 2019 i wyślij eDeklaracje - szybko i bezpiecznie prosto do Ministerstwa Finansów

Weryfikacja PIT online – status 412

Rozliczenie PIT przez internet nie jest skomplikowane, ale czasem możemy spotkać się z negatywną weryfikacją. System przysyła w takich przypadkach komunikaty: status dokumentu 411, 412 lub 414.

Każdy z tych kodów sygnalizuje inny rodzaj błędu. Status 411 oznacza, ze system już zarejestrował deklarację z identycznym identyfikatorem podatkowym. Status 414 dotyczy sytuacji, gdy błędnie zostaną podane autoryzujące (błąd może dotyczyć nazwiska, imion, formatu daty urodzenia, NIP, PESEL, kwoty przychodu). Status 412 – Weryfikacja negatywna – wskazuje na niezgodność danych autoryzujących z danymi w dokumencie. Może to dotyczyć niezgodności NIP, PESEL, daty urodzenia, nazwiska, pierwszego imienia. Z sytuacją taka możemy się spotkać, kiedy cechy identyfikacyjne, czyli: NIP, PESEL, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia, które zawarte są w bloku danych autoryzujących do podpisywania dokumentu nie zgadzają się z danymi zawartymi w bloku danych identyfikacyjnych w zeznaniu.

Możliwe przyczyny:

  • Nieaktualna wersja programu, z którego korzysta podatnik.
  • Wpisanie w danych autoryzujących danych drugiego podmiotu na zeznaniu – współmałżonka.
  • Wadliwe funkcjonowanie programu używanego do wysyłania zeznań PIT przez internet.

Jak wysłać PIT przez internet po pojawieniu się statusu 412 – weryfikacji negatywnej? Proponowane rozwiązania:

  • Aktualizacja programu do najnowszej wersji.
  • Wpisanie w danych autoryzujących, danych pierwszego podmiotu na zeznaniu PIT 2019/2020 – podatnika, a nie współmałżonka.
  • Zgłoszenie nieprawidłowego działania programu do producenta oprogramowania.

W przypadku korzystania z Programu PIT 2019/2020 w sposób prawidłowy błąd ten nie powinien nigdy wystąpić. Program na podstawie danych z formularza automatycznie uzupełnia informacje w podpisie. Podatnik nie bierze w tym udziału. Jeżeli korzystając ze sprawdzonego programu, podatnik otrzyma taki komunikat, może to świadczyć o niewłaściwym użyciu programu PIT 2019/2020 lub jego niewłaściwej instalacji.

System wysyłki eDeklaracji

eDeklaracje to system pozwalający na rozliczenie PIT 2019/2020 przez internet. Wypełnione zeznanie podatkowe zostaje zapisane w formie elektronicznej i przesłane online do systemu eDeklaracje Ministerstwa Finansów. Jednocześnie zostaje mu nadany unikalny numer referencyjny, jednoznacznie identyfikujący przesłane zeznanie podatkowe PIT 2019/2020.

Po uruchomieniu Programu PIT wybierz okno „eDeklaracje” i uzupełnij. Program z należytą poprawnością umożliwi wysłanie PIT online.

Odnośnik oraz okno eDeklaracje są proste w obsłudze, ich działanie jest szybkie i intuicyjne, a wyświetlane komunikaty jasne i czytelne.

Program PIT
Krok 1.
Kliknij przycisk [ e-deklaracje ] - zostanie utworzony zestaw e-deklaracji na podstawie formularzy wcześniej wypełnionych za pomocą Kreatora lub Aktywnych deklaracji. Zwracamy uwagę, że w przypadku gdy dana deklaracja roczna zawiera załączniki tworzony jest komplet deklaracji składający się z zeznania rocznego i wszystkich dołączonych do niego załączników.
Należy sprawdzić poprawność deklaracji i danych identyfikacyjnych oraz kwoty przychodu z zeznania za ubiegły rok podatkowy.
Krok 2.
Wyślij e-deklaracje za pomocą przycisku [ Wyślij e-deklaracje do Urzędu Skarbowego ] do systemu e-Deklaracji Ministerstwa Finansów. Teraz oczekuj na sprawdzenie e-deklaracji i otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), co może trać od kilku minut do kilku godzin.
UWAGA. Jest bardzo zalecane, aby w ostatnim kroku wysyłki wydrukować raport, który zawiera numer referencyjny wysłanej e-deklaracji oraz dane autoryzacyjne.
Krok 3.
Kliknij przycisk [ Pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru]. Proces składania zeznania podatkowego z użyciem Internetu można uznać za pomyślnie zakończony, gdy w otrzymanym UPO brak informacji o błędach oraz nie ma informacji, że dokument jest w trakcie przetwarzania. Ma natomiast postać analogiczną jak w przykładzie obok => =>

Urzędowe Poświadczenie Odbioru - UPO

Po zaakceptowaniu rocznego zeznania podatkowego jest ono przekazywane do wskazanego w zeznaniu PIT 2019/2020 Urzędu Skarbowego

Generowane jest wówczas Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)* zawierające numer referencyjny złożonej eDeklaracji. Czas oczekiwania na UPO trwa od kilku minut do kilku godzin.

Jedynie prawidłowe UPO* jest potwierdzeniem złożenia przez podatnika i przyjęcia przez system eDeklaracje zeznania podatkowego PIT 2019/2020.

Program PIT
Numer Referencyjny.
W przypadku nie otrzymania prawidłowego UPO lub otrzymania komunikatu z błędem zostanie wyświetlona informacja z opisem dalszego postępowania.
W przypadku gdy wszystkie pola będą prawidłowo wypełnione, Ministerstwo Finansów nie będzie miało zastrzeżeń, ukaże się dokument UPO - zawierający między innymi:
- nazwę urzędu skarbowego, do którego została wysłana deklaracja
- imię i nazwisko podatnika
- jakie zeznania zostały wysłane
- identyfikator złożonego dokumentu
- datę wysyłki z godziną
- NIP / PESEL podatnika
Pogram PIT to prosta w obsłudze aplikacja do wypełniania zeznań podatkowych dostępna w wersji instalacyjnej.
Zawiera obszerny zbiór przepisów oraz ma wbudowane mechanizmy kontroli i kontekstowych podpowiedzi. Program ma wbudowaną bazę urzędów skarbowych.
W każdym miejscu programu jest dostępny podręczny kalkulator walut.
Wypełnioną deklarację możesz wysłać bezpośrednio z programu do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów lub wydrukować (na czystych kartkach lub oryginalnych formularzach).
Otrzymanie UPO i wydrukowanie go jest możliwe tylko, gdy e-deklaracja zostanie zaakceptowana przez system e-Deklaracji Ministerstwa Finansów. Jedynie prawidłowe UPO jest potwierdzeniem złożenia przez podatnika i przyjęcia przez system e-Deklaracji zeznania podatkowego. Dokument ten należy wydrukować i zachować.
* - Uwaga: Przesyłanie e PIT do Urzędu Skarbowego jest uzależnione od sprawności systemu eDeklaracje Ministerstwa Finansów.
W razie problemów z wysyłką lub otrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), można wydrukować rozliczenie PIT 2019/2020 na czystych kartkach lub oryginalnych formularzach.
Pobierz Program - wyślij e-Deklaracje

Panel dostępności

dla osób niepełnosprawnych

Wielkość tekstu: A A A
Kontrast serwisu: A A A A