System podatkowy w Polsce podlega częstym zmianom. Niedawno ustawodawca wprowadził szereg preferencji, które objęły wiele różnych grup społecznych. Jednymi z największych beneficjentów tych zmian są osoby do 26 roku życia. Na jakie korzyści mogą liczyć?
Na czym polega ulga dla młodych?
Jest to jedna z największych zmian w prawodawstwie finansowym w ostatnich latach. Państwo stworzyło wiele instrumentów prawnych, które sprawiają, że osoby do 26 roku życia, które dopiero są „na dorobku” i wciąż budują swoją karierę zawodową, mogą zarobić więcej niż ich starsze koleżanki i koledzy.
Ulga polega na tym, że dochód osób młodych, za jakie ustawodawca uważa osoby do 26 roku życia, nie podlega opodatkowaniu. To z kolei sprawia, że więcej pieniędzy zostaje w portfelach tych pracowników, a nie wędruje do budżetu państwa.
Co warto odnotować, wysokość pensji dla beneficjentów nie wynika z tego, że pracodawca płaci im więcej. Jest to raczej efekt obniżenia dla tych osób progu podatkowego oraz szeregu zwolnień, dzięki którym państwo po prostu zabiera im mniej pieniędzy niż osobom spoza tej grupy wiekowej.
PIT Zero - ulga dla młodych przed 26 rokiem życia
Zerowy PIT daje możliwość niepłacenia podatku dochodowego przez osoby, które spełniają wytyczne opisane w ustawie. Dzięki nowym przepisom wszyscy ci, którzy zarobili nie więcej niż 85 528 złotych, będą zwolnieni z konieczności opłacenia podatku dochodowego.
Należy pamiętać o tym, że jedną z najważniejszych przesłanek, która obowiązuje w programie jest to, aby osoba zatrudniona była na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Często wskazuje się na to, że nowelizacja w pewien sposób pominęła osoby, które zdecydowały się na otwarcie własnych firm.
Zgodnie z zasadami „Bez PIT dla młodych”, wszyscy biznesmeni z własną firmą, także muszą zapłacić podatek. Pewnym pocieszeniem może być dla tych wszystkich osób duży dostęp do innych programów pomocowych, w tym bezzwrotne pule dofinansowań z Urzędów Pracy, KSOW-u czy Unii Europejskiej.
Limity ulgi dla młodych
Nadrzędne limity, jakie przewiduje program, to kryterium dochodowe oraz górna granica wieku, która wynosi 26 lat. Jeśli nasz dochód nie przekroczył rocznie 85 528 złotych, nie musimy odprowadzić go w rocznym zeznaniu podatkowym.
Aby dobrze wykazać, dlaczego jest to tak duże ułatwienie, warto posłużyć się przykładem. Górna granica miesięcznego wynagrodzenia, dzięki której będziemy mieścić się w tym limicie, to miesięczna pensja wynosząca aż 7127 złotych. Jest to gratyfikacja, która nawet dla wielu starszych pracowników jest trudna do osiągnięcia.
Zakładając, że osoba przed 26 rokiem życia otrzyma takie wynagrodzenie, zyska poniekąd dwukrotnie. Jej uśredniony miesięczny zysk względem osoby po 26 roku życia wyniesie aż 483 złote. Rocznie daje to 5792 PLN.
Jakie umowy pozwalają skorzystać z ulgi dla młodych?
Polskie prawo daje możliwość zatrudnienia na podstawie wielu różnych form zatrudnienia. Oczywiście dominującą jest umowa o pracę, która zapewnia dostęp do wszystkich podstawowych składek i świadczeń. Osoby zatrudnione na etacie mogą być spokojne o to, że co miesiąc, na poczet ich przyszłej emerytury, pracodawca odprowadza należny podatek.
Kolejne wprowadzone świadczenie dodało też do listy umów, które są objęte ulgą dla młodych umowę zlecenie. W tym modelu zatrudnienia nie ma już tak szerokiego zabezpieczenia pracownika, jednak rząd od pewnego czasu stopniowo opodatkowuje także i ten rodzaj pracy.
Zapewne ze względu na swoją specyfikę, ulgą dla osób do 26 roku życia nie objęto umów o dzieło. W tej chwili nie wiadomo, czy w przyszłości pojawi się jakaś nowelizacja, która zmieni ten stan rzeczy. Możemy jedynie zgadywać, że wraz z ozusowaniem i szerokim opodatkowaniem popularnych „UoD”, być może zostaną one włączone do ulgi.
Poszkodowane mogą też czuć się osoby zatrudnione na studenckie umowy stażowe i ci, którzy przebywają na praktykach absolwenckich. Ulga nie jest przyznawana wszystkim tym, którzy pobierają na przykład zasiłek macierzyński oraz osobom bezrobotnym i stypendystom.
Państwo nie przyzna tego świadczenia pomocowego młodym, którzy zdecydowali się na otwarcie własnej firmy. Te osoby zatem nie unikną opodatkowania. To dość zaskakująca decyzja, jednak - jak wykazaliśmy wyżej - takie osoby mogą lepiej wystartować z firmą dzięki atrakcyjnym, bezzwrotnym grantom, czy nisko oprocentowanym pożyczkom z różnych źródeł.