Rozliczanie PIT elektronicznie - jak rozliczyć PIT przez internet? Podpis w eDeklaracje
Podatnicy coraz częściej składają eDeklaracje PIT przez internet. PIT przez internet, tak samo jak papierowy, musi być podpisany. Nie zawsze jednak wymagany jest podpis elektroniczny z certyfikatem.
Elektroniczne składanie ePIT nie zwalnia ze złożenia podpisu pod deklaracją. Co do zasady wysyłanie PIT za 2024/2025 online wiąże się z koniecznością opatrzenia deklaracji bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Finansów z 24 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego. Jednak wysyłanie PIT elektronicznie nie zawsze musi być potwierdzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym z certyfikatem.
O zdobycie takiego podpisu nie muszą zabiegać podatnicy będący osobami fizycznymi, dla których Ministerstwo Finansów przewidziało uproszczony sposób na rozliczenie PIT 2024/2025 przez internet. Istnieje alternatywa dla posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego zabezpieczonego kwalifikowanym certyfikatem. Podatnik może autoryzować swój PIT elektroniczne, podając określony w par. 5 pkt 2 rozporządzenia zestaw danych identyfikujących osobę składającą PIT elektronicznie bez podpisu.
Rozliczenie PIT 2024/2025 online wymaga:
- PESEL lub NIP (w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą oraz będących podatnikami VAT),
- pierwsze imię,
- nazwisko,
- datę urodzenia,
- kwotę przychodu wykazane w odpowiednim zeznaniu rocznym za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym rozliczenie PIT elektronicznie jest przesyłane. Jeśli zeznanie roczne nie było w tym okresie składane, wtedy w celu weryfikacji podać należy wartość “0”. Pod uwagę bierzemy nie tylko rozliczenie PIT online, ale również w formie papierowej. Sposób złożenia deklaracji nie ma znaczenia.
Szybkie rozliczenie PIT 2024/2025
Rozlicz PIT 2025 Online »Kwoty przychodów do wykazania przy wysyłce e PIT elektronicznie 2024 w 2025 roku
Wysyłka PIT elektronicznie w 2025 roku (zeznanie za 2024 rok) wymaga podania kwoty przychodu wykazanej w jednej z deklaracji PIT za 2020 rok:
- Z pozycji 45 druku PIT 28 - zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2020.
- Z pozycji 90 druku PIT 36 lub 141, jeżeli podatnik w zeznaniu za rok 2020 występuje jako małżonek.
- Z pozycji 13 lub poz. 18 druku PIT 36L z zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty).
- Z pozycji 64 druku PIT 37 albo kwotę z pozycji 95, jeżeli podatnik w zeznaniu występuje jako małżonek.
- W pozycji 24 zeznania PIT 38 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z kapitałów pieniężnych w roku podatkowym.
- Z pozycji 20 zeznania PIT 39 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości w roku podatkowym 2020 (PIT-39).
- Z pozycji 57 druku PIT 40 - rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika, sporządzonego przez pracodawcę.
- Z pozycji 38 druku PIT 40A - rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy za rok podatkowy 2020.
Kto może rozliczyć PIT elektroniczne - ePIT bez podpisu?
Możliwość przesyłania wybranych deklaracji PIT przez internet bez bezpiecznego elektronicznego podpisu zabezpieczonego certyfikatem dotyczy wyłącznie osób fizycznych - zarówno przedsiębiorców, jak i podatników nieprowadzących działalności gospodarczej.
Dla pozostałych podmiotów – osób prawnych czy jednostek nieposiadających osobowości prawnej, elektroniczne rozliczanie PIT przez internet wiąże się z koniecznością posiadania bezpiecznego e-podpisu weryfikowalnego na podstawie ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Rozliczenie e PIT elektronicznie to najwygodniejsza forma rozliczenia z fiskusem, ale istnieje też alternatywne rozwiązanie – papierowe zeznanie podatkowe złożone w wersji deklaracji podatkowych podpisanych odręcznie.
Interaktywne formularze podatkowe - ePITy
Rozliczenie PIT 2024/2025 przez internet z każdym rokiem zdobywa nowych miłośników. Dlaczego? Coraz więcej deklaracji podatkowych jest dostępnych w formie elektronicznej. Składanie zeznań podatkowych PIT online jest promowane przez Ministerstwo Finansów. Programy do rozliczania PIT elektronicznie są oferowane przez MF i przez wiele firm.
Rozliczenie PIT 2024/2025 przez internet jest formą przyjazną podatnikowi, ponieważ oszczędza mu wiele cennego czasu. Podatnik może korzystać z podpowiedzi na każdym etapie wypełniania PIT 2024/2025. W internecie, na portalach podatkowych, w programach PIT można znaleźć wszystkie niezbędne informacje do wypełnienia zeznania podatkowego, skorzystania z ulg i odliczeń. Wystarczy jedynie zgromadzić podstawowe dane dotyczące podatnika: dane osobowe, identyfikator podatkowy, informacje o dochodach z rozliczanego roku podatkowego i dane o wysokości przychodu sprzed dwóch lat (dla ustalenia tożsamości i do podpisu elektronicznego).
Dostępne są interaktywne formularze, które pozwolą na wypełnienie i wysłanie do urzędu skarbowego deklaracji podatkowych w zakresie różnych rodzajów podatków:
- VAT 7, VAT 7K, VAT 7D, VAP 1 – podatek od towarów i usług
- PCC 3,PCC 3/A – podatek od czynności cywilnoprawnych
- SD 3, SD 3/A, SD Z2 – podatek od spadków i darowizn
- PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38, PIT 39 – podatek dochodowy
- PIT 28, PIT 16, PIT 16A, PIT 19A – podatek zryczałtowany
- PIT 4R, PIT 8AR, PIT 8C, PIT 11, PIT 40, IFT1/IFT 1R, IFT 3/IFT 3R– podatek dochodowy od osób fizycznych
Kiedy już wiesz, który PIT wybrać, jak wypełnić PIT i jak rozliczyć PIT przez internet, podpisując danymi autoryzującymi, możesz spokojnie przystąpić do złożenia deklaracji. Wysyłając PIT przez internet pamiętaj, że przy wyborze urzędu skarbowego, do którego kierujesz rozliczenie PIT 2024/2025 przez internet, obowiązują zasady takie same jak dla dokumentów składanych w tradycyjnej formie papierowej.