Czym jest podatek dochodowy?
Jest to świadczenie, które niemal każdy z nas musi uiścić na rzecz państwa. Podstawą jego wysokości jest dochód, który stanowi przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, obowiązek rozliczenia podatku dochodowego nie dotyczy tylko i wyłącznie osób fizycznych, ale i firm. Ci pierwsi rozliczają się w zeznaniu rocznym PIT. Firmy, które są zarejestrowane w CEIDG bazują na odrębnych aktach prawnych, jednak - w ostatecznym rozrachunku - także muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.
Podatki rozliczamy w US właściwym ze względu na nasze miejsce zamieszkania. W przypadku firm kluczowe jest miejsce, gdzie zarejestrowana jest działalność gospodarcza. Oznacza to, że jeśli nasza firma zmieni adres, to „z automatu” będziemy podlegać pod inny wydział Skarbówki.
Kluczową różnicą jest termin rozliczania podatku od przedsiębiorców i osób fizycznych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. W pewnym uproszczeniu: osoba pracująca na etacie rozlicza się tylko raz na rok: w zeznaniu rocznym, zwykle wyrażonym w formie druku PIT-37.
Przedsiębiorcy są zobligowani do opłacania należnego podatku w formie miesięcznej lub kwartalnej zaliczki. Właściciel firmy ma prawny obowiązek wywiązać się z tego do 20 dnia następnego miesiąca lub kwartału. Ewentualne opóźnienia w dokonaniu przelewu będą skutkować karami podatkowymi, dlatego też warto skrupulatnie pilnować tego terminu.
Obliczanie podatku dochodowego progresywnego
Na początku warto przypomnieć, że ta forma opodatkowania bywa też zamiennie określana mianem skali podatkowej lub podatkiem ogólnym. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami wyróżniamy dwa progi opodatkowania: 12% oraz 32%.
Wysokość progu podatkowego, w jaki wpadamy, zależy od dochodu, jaki uzyskujemy. Jeśli w skali roku jego wysokość przekracza 120 000,00 złotych, to osoby, które rozliczają się skalą podatkową, będą musiały korzystać z wyższego progu opodatkowania. W efekcie tego więcej pieniędzy powędruje do państwa.
Progresywny podatek dochodowy rozliczamy w formie zaliczki. Tę musimy płacić w trybie miesięcznym (za miesiąc poprzedzający) lub kwartalnym do dwudziestego dnia po terminie, jaki chcemy rozliczyć. Jeśli spóźnimy się z płatnościami, narażamy się na konsekwencje finansowo-prawne.
Jak obliczamy progresywny podatek dochodowy? Na początku musimy poznać kwotę łącznego przychodu uzyskanego od początku roku. Tę kwotę zmniejszamy o koszta uzyskania. Wynik tego równania to nasz dochód. Jeśli w poprzednim roku nasza działalność wygenerowała stratę, to odejmujemy ją jeszcze od tej kwoty.
Dochód, który musimy opodatkować, trzeba następnie pomnożyć razy 12%. Kolejnym krokiem jest odjęcie od niego kwoty podatku, jaki zdążyliśmy już zapłacić od początku roku. Zgodnie z obowiązującym prawem, od kwoty odejmujemy też składki zdrowotne i zaliczki. Wynik, jaki uzyskamy z tych działań to podatek, który następnie musimy oddać państwu.
Obliczenie podatku dochodowego liniowego
Zanim przejdziemy do obliczeń, warto odnotować, że jest to niezwykle korzystna metoda opodatkowania, choć - niestety - nie jest ona pozbawiona pewnych wad. Przedsiębiorcy działający w Polsce mogą rozliczać się w ten sposób od 2004 roku. Nieco później, bo w 2009 roku ta metoda opodatkowania została udostępniona dla osób fizycznych.
Niepodważalną zaletą jest banalnie prosta metoda obliczeń daniny dla państwa. Kwotę przychodu trzeba tylko pomnożyć razy 19%. Następnie odejmujemy od niej opłacone składki na ZUS i po chwili wiemy już, ile pieniędzy trzeba oddać fiskusowi.
Wysokość progu opodatkowania - zgodnie z nazwą - nie jest zależna od wielkości uzyskanych przychodów w ciągu całego roku. Po stronie wad tej metody należy wskazać na niemożność rozliczania się z małżonkiem lub w sytuacji, gdy samotnie wychowujemy dziecko.