Proste i pewne rozliczenie PIT w 2023 oraz ulg i odliczeń podatkowych

Pamiętaj, że tylko samodzielne rozliczenie daje Ci całkowitą kontrolę i gwarancję, że rozliczysz się poprawnie i z uwzględnieniem należnych Ci ulg i odliczeń.
W sytuacji gdy rozliczenia dokonuje za Ciebie Urząd Skarbowy może nie dokonać wszystkich odliczeń i nie uwzględnić przysługujących Ci ulg, albowiem nie posiada stosownych informacji.

  • Prosty Kreator lub Aktywne Deklaracje
  • Asystent „Krok po Kroku”, Podpowiedzi
  • Przepisy, Mechanizmy Kontroli, Baza Urzędów
  • Wysyłka e-Deklaracji (UPO)* i Wydruk
Pity5
Tutaj Pobierz: Program PIT 2023. Rozlicz PIT za 2023r.

Do kiedy rozliczyć PIT za 2023 w 2024 roku?

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych nie wymaga wiele czasu i umiejętności. Od zeszłego roku jest to tym łatwiejsze, że Ministerstwo Finansów wzięło na swoje barki udostępnianie podatnikom wypełnionych już zeznań podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Jeśli zeznania są zgodne, wystarczy je tylko podpisać. Podpowiadamy, do kiedy złożyć PIT do Urzędu Skarbowego w 2024 r.

Jak złożyć PIT za 2023 rok?

Do złożenia rocznego zeznania podatkowego wystarczy komputer, tablet lub smartfon z podłączeniem do sieci. Do składania zeznań za pomocą internetu służy rządowa usługa Twój e-PIT, jak również systemy do rozliczania PIT-ów dostępne w sieci zupełnie darmowo.

Przykładem takiego rozwiązania jest nasz bezpłatny Program PIT 2023, za pomocą którego można gotową deklarację wysłać online wprost do Urzędu Skarbowego. Dokument można także wydrukować i wysłać papierową wersję pocztą, jednak w dobie cyfryzacji, trzeba sobie zadać pytanie, czy warto się tak trudzić?

E-Urząd Skarbowy jest otwarty przez 24h i 7 dni w tygodniu. Swój e-PIT możesz wysłać do Urzędu Skarbowego o każdej porze dnia i nocy zza własnego biurka czy z kanapy. Nie polecamy jednak wypełniać elektronicznego PIT-u na ostatni moment - wielu podatników przypomina sobie o rozliczeniu w tym samym czasie, co nieraz prowadzi do przeciążeń serwera.

Aby mieć pewność, że nasze rozliczenie roczne faktycznie trafiło do Ministerstwa Finansów i zostało zaakceptowane, należy otrzymać do pobrania z systemu Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Zobacz również: Jak rozliczyć PIT?

Do kiedy trzeba złożyć do US PIT online 2024?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy rozliczyć PIT w 2024 roku, odpowiadamy: wtedy, kiedy Ministerstwo Finansów (KAS) udostępni rządową usługę Twój e-PIT. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozliczyć się prędzej, jednak deklaracje złożone przed wyznaczoną datą, będą traktowane jako złożone w terminie i w żadnym stopniu nie wpłyną na szybszy zwrot podatku.

Usługa ta będzie uruchomiona od 15 lutego (poniedziałek) do 30 kwietnia 2024 (piątek). 15 lutego wszyscy podatnicy mogą zalogować się do swojego profilu i uzyskać automatycznie przygotowaną dla nich przez KAS deklarację. Do 30 kwietnia można ją modyfikować, zaakceptować lub odrzucić, albo też samodzielnie przygotować deklarację, korzystając z wybranego programu do rozliczania PIT-ów.

PIT papierowy 2024- do kiedy trzeba rozliczyć?

Z punktu widzenia Urzędu Skarbowego nie ma różnicy, czy wyślemy deklarację w wersji elektronicznej, czy papierowej. Trzeba tylko upewnić się, że nie przekroczymy wymaganego terminu 30 kwietnia 2024 r.

Druga opcja wcale nie oznacza, że zeznanie zostanie pominięte lub nierozliczone w terminie. Składanie PIT-u przez internet daje jednak zdecydowaną korzyść: szybciej można spodziewać się na koncie zwrotu podatku.

W przypadku składania deklaracji w tradycyjnej, papierowej formie, fiskus ma czas na zwrot podatku 90 dni, a w przypadku zeznań składanych elektronicznie, o połowę krócej, bo 45 dni. Ubiegłoroczne statystyki pokazały jednak, że w praktyce podatnicy wysyłający deklaracje online otrzymywali zwrot nawet w ciągu 14 dni.

Dlaczego nie warto się spóźnić ze złożeniem zeznania podatkowego?

Nieprzekraczalny termin składania deklaracji PIT (papierowych i elektronicznych) mija 30 kwietnia i od 1 maja 2024 roku, zgodnie z ustawą, zacznie naliczać się kara skarbowa za nieterminowe przekazanie zeznania podatkowego z odsetkami za zwłokę (stanowiąca wyliczony procent z minimalnego wynagrodzenia).

Wysłanie deklaracji w późniejszym terminie oznacza też utratę prawa do przekazania 1% z przychodów wybranej organizacji OPP. Przecież każdy podatnik chce wiedzieć, do kogo trafią pieniądze z jego podatków i tym bardziej na tym zyska, jeśli kwota z jego zeznania rocznego trafi na szczytny cel.

Do kiedy trzeba złożyć PIT za 2023 z punktu widzenia pracodawcy?

Pracodawca jako płatnik podatku dochodowego od wynagrodzenia pracownika, musi złożyć stosowne zeznanie PIT-11. Deklaracja ta zawiera informacje o dochodach uzyskanych przez pracownika i zaliczkach na poczet podatku dochodowego przekazanych do urzędu skarbowego. Do kiedy pracodawca powinien rozliczyć PIT-11 w 2024 roku? Ma dwa wyjścia:

  • w przypadku dostarczania PIT-11 pracownikowi, nie może przekroczyć terminu 1 marca 2024 r. (poniedziałek)
  • w razie dostarczania PIT-11 do urzędu skarbowego - składa dokument (wyłącznie drogą elektroniczną) do 31 stycznia 2024 r. (niedziela).

W roku 2024 pracodawca ma czas na przekazanie pracownikowi zeznania o 1 dzień dłużej - co do zasady termin mija ostatniego dnia lutego każdego roku, ale ponieważ ostatni dzień lutego przypada w tym roku w dzień wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy.

Panel dostępności

dla osób niepełnosprawnych

Wielkość tekstu: A A A
Kontrast serwisu: A A A A