Proste i pewne rozliczenie PIT w 2023 oraz ulg i odliczeń podatkowych

Pamiętaj, że tylko samodzielne rozliczenie daje Ci całkowitą kontrolę i gwarancję, że rozliczysz się poprawnie i z uwzględnieniem należnych Ci ulg i odliczeń.
W sytuacji gdy rozliczenia dokonuje za Ciebie Urząd Skarbowy może nie dokonać wszystkich odliczeń i nie uwzględnić przysługujących Ci ulg, albowiem nie posiada stosownych informacji.

  • Prosty Kreator lub Aktywne Deklaracje
  • Asystent „Krok po Kroku”, Podpowiedzi
  • Przepisy, Mechanizmy Kontroli, Baza Urzędów
  • Wysyłka e-Deklaracji (UPO)* i Wydruk
Pity5
Tutaj Pobierz: Program PIT 2023. Sprawdź swój PIT i otrzymaj UPO.

Jak sprawdzić, czy urząd rozliczył mój PIT?

Od lutego 2019 r. podatnik może sprawdzić swoje roczne zeznanie podatkowe, które wypełnia za niego Urząd Skarbowy, a dokładniej Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Twój e-PIT, bo taką nazwę nosi platforma stworzona przez Ministerstwo Finansów, to znaczne ułatwienie i wybawienie dla wielu osób, dla których początek roku i konieczność rozliczeń podatku wiązały się ze stresem. To rozwiązanie godne doby cyfryzacji, z którego skorzystamy także w nadchodzącym roku 2024, rozliczając przychody z roku 2023. Poniżej podpowiadamy, gdzie można sprawdzić swój PIT i jak to zrobić.

Jak sprawdzić stan rozliczenia PIT?

Z roku na rok rozliczanie PIT-ów online staje się coraz łatwiejsze. Zeszłej wiosny nie trzeba było martwić się tym, czy uda nam się rozliczyć PIT na czas, bo po raz pierwszy zrobiła to za nas Krajowa Administracja Skarbowa.

KAS pozostawia nam, płatnikom, do weryfikacji wypełnione już deklaracje podatkowe, które w przypadku braku naszej reakcji, są automatycznie zatwierdzane. Od tego roku Ministerstwo Finansów pozwala też sprawdzić, jaki jest obecny stan realizacji zwrotu naszego PIT-u.

Aby sprawdzić swoje rozliczenie PIT (najczęściej chodzi o sprawdzenie PIT-37), należy zalogować się na portal podatkowy Ministerstwa Finansów. Po wejściu na portal trzeba wybrać opcję „PIT” w lewym górnym rogu strony i wybrać formularz, który nas dotyczy, wpisując swoje dane.

Deklarację można też wypełnić z pominięciem rządowego projektu. Nasz darmowy Program PIT 2023 przeprowadza użytkownika przez cały proces od uzupełnienia PIT-u elektronicznie i złożenia e-Deklaracji, po monitorowanie statusu i otrzymanie do wydruku UPO.

Zobacz również: e-Deklaracje 2024

Jak sprawdzić PIT za pomocą profilu zaufanego?

Profil Zaufany pozwala załatwić wiele spraw bez konieczności wizyty w urzędzie z każdego urządzenia z dostępem do Internetu. To specjalny serwis, za którego utrzymanie i rozwój odpowiada Minister Cyfryzacji i działa nie inaczej jak odręczny podpis.

Daje możliwość potwierdzenia nim swojej tożsamości w Internecie i złożenia pełnoprawnych podpisów na dokumentach urzędowych. To właśnie za pomocą Profilu Zaufanego szybko i sprawnie sprawdzimy PIT wypełniony przez US.

Strona internetowa do sprawdzania PIT-u to portal podatkowy Ministerstwa Finansów. Po zalogowaniu się do systemu Twój e-PIT, w zakładce „złożone dokumenty” znajduje się dostęp do wypełnionej deklaracji PIT-37 i PIT-38 za rok 2023 oraz szczegóły: data rozliczenia, jego status, nadpłaty i pozostałe ważne informacje. Możesz z tej pozycji wniosek edytować, wydrukować, czy złożyć korektę.

Brak Profilu Zaufanego wydłuża nieco proces logowania się do portalu podatnika celem sprawdzenia rozliczenia PIT-u. W takiej sytuacji logujemy się za pomocą danych podatkowych, na które składają się: twój PESEL, data urodzenia i kwota przychodów.

Jak sprawdzić PIT złożony papierowo?

Nie ma obowiązku rozliczania się za pomocą rządowej usługi Twój e-PIT, a wypełnienie deklaracji z pominięciem tego serwisu w żadnym wypadku nie wpływa negatywnie na rozliczenia. Zatem PIT-y zarówno wypełnione w komercyjnych programach do rozliczeń, jak i samodzielnie wysłane w formie papierowej do Urzędu Skarbowego mają taką samą moc jak te, które wpłynęły do US za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Jeśli więc zastanawiasz się, na jakiej stronie sprawdzić PIT złożony w formie papierowej i czy twoja deklaracja jest rozliczana, odpowiedź nie zaskakuje: PIT złożony w ten sposób również sprawdzisz w elektronicznym systemie Twój e-PIT.

Analogicznie jak w przypadku powyżej, logujemy się do platformy za pomocą Profilu Zaufanego lub danych podatkowych i postępujemy jak w przypadku złożenia deklaracji za pomocą platformy internetowej.

Panel dostępności

dla osób niepełnosprawnych

Wielkość tekstu: A A A
Kontrast serwisu: A A A A